Döküm Nedir? 
0224 441 10 79 info@uyumsaldokumsanayi.com

Döküm Nedir?


2018-01-24 / Anıl UYUMSAL

Paylaş Paylaş Paylaş

Döküm nedir?

Akışkan halde bulunan hammaddenin bir kalıba dökülmesi vasıtasıyla, istenilen şeklin nesnel halde geri tepkime kazanılma haline döküm adı verilmektedir.  Kalıba dökülecek parça ya da ürünün (metal) içinde bir boşluk oluşturacak bir gereçten (kum, alçı) yapılmaktadır.

Bu ve bunun gibi araç ve gereçlerin içinde kalıba dökülecek olan model ile arasında bir boşluk oluşturulur. Bu boşluktan içeriye akıtılan hammadde ile döküm yapılır. Kimi dökümlerde yaptığınız model kalıbı bir kullanımlık veya birden fazla kullanımlık olabilir. Yani, bazı kalıplar döküm işlemi bittikten sonra bozulmaktadır.

Özellikle boru ve kuyumculuk gibi hassas işçilik gerektiren alanlarda kullanılan santrifüj döküm tekniğinde alışım sürekli ve hızla dönen bir kalıba döküm işlemi gerçekleştirilmektedir. Çubuk veyahut levha üretiminde kullanılan hammadde daha öncesinde su ile soğutulan açık uçlu kalıplara dökülerek işlem tamamlanmaktadır.

Kalıpların genelde en çok deforme olduğu döküm tekniği kum dökümdür. Bu teknikte, hammaddenin iki kum kalıp arasında modelin oluşum gösterdiği boşluğa akıtıldıktan sonra katılaşması beklenen süreçte yaşanmaktadır. Dökülen parça kum kalıp üzerinden çıkartıldıktan sonra kesin ölçüye ulaşabilmek için ürünü işlemekte gerekmektedir. Bu teknik aslında kolay olmak ile birlikte maliyet açısından da diğer yöntemlere göre daha uygun ve ucuzdur.

Hâlbuki metal kalıplar üzerinde yapılan işlem daha hassas ve pürüzsüz olmaktadır. Plastik hammadde ise genelde metal kalıplara memeden püskürtülmek suretiyle yapılmaktadır.  

Bursa Döküm

Bursa ili ve merkez ilçelerinde döküm alanında hizmet veren birçok işletme kalıp maliyeti, kalifiye personel ve zamanında teslimat yapamadığı için, Bursa döküm alanında bir dizi eksiklik mevcuttur.

1963 yılından beri süreklilik gösteren kalite anlayışı sayesinde Bursa ili ve merkez ilçelerinde Pik Döküm alanında hizmet veren firmamız Bursa’nın Nilüfer ilçesinde Küçük Sanayi sitesinde hizmet vermeye devam etmektedir.

İsmail Uyumsalın tohumlarını attığı ve yeşermesine sebebiyet verdiği Uyumsal Döküm Sanayi pirinç döküm alanında faaliyetlerine başlamış ve dokuma tezgâhı dökerek bu günlerin temelini atmıştır.

Uzun yıllarca faaliyetlerini Yıldırım Sanayi Bölgesinde gösteren firma daha sonraki kuşak olan, Mehmet Uyumsal öncülüğünde, 1998 yılında Küçük Sanayi sitesinde 700m2 kapalı 300m2 açık alanda hizmet veremeye başlamıştır.

 


© 2018 Uyumsal Döküm Sanayi. Her hakkı saklıdır.